Péče o vánoční stromek

Na co si dát pozor při skladování vánočního stromku? To vše se dozvíte níže, tak neváhej a čti -----> :)

Skladování stromku venku

Ideální podmínky jak pečovat o stromek venku ----> než si ho přinesete domů, dejte ho do kbelíku s vodou, i když voda v kbelíku zamrzne ničemu to nevadí. Stromek si, i tak vodu přes kůru nasaje. Ideální je stromek mít opřený někde, aby na stromek mohlo pršet nebo, aby se ke stromku dostala rosa. Pakliže v prosinci je opravdu velké sucho a ani ranních mlh se mu nedostává, doporučujeme stromek pokropit lehce vodou ---- přes jehlice.

Uchovávání stromku v pokoji -  pokojové teplotě

Pokud se stromek nachází v dřevostavbě nebo v suchém bytě, doporučujeme si stromek naznačit a zakoupit až v posledních týdnu před Vánoci. Pokud se Vás tato informace netýká, tak je jedno kdy stromek zakoupíte. 

Stromeček nedoporučujeme umísťovat vedle topení, komínu nebo do místnosti s podlahovým vytápěním. Ze stromku se rychleji odpařuje voda a tím rychleji umírá ---> někdy může dojít až k tzv. teplotnímu šoku. 

Pro péči stromku v pokoji doporučujeme stojánek s vodou, kde si stromek může vláhu nasát přes kůru a tím si prodloužíte trvanlivost stromku. 

Stojánek stojí okolo 500-1000,- korun a zakoupíte ho téměř kdekoliv. 

Dolévání vody dle potřeby každého stromku - za období v bytových prostorech stromek může vypít 8-10 litrů vody, proto množství vody ve stojánku neustále hlídejte.


Nechat si stromek ofrézovat/ořezat?

Pokud jste si pro letošní Vánoce zvolili jedličku, tak předpokládám, že široký kmínek Vám bude dělat problémy. :) Prosím zvažte koupi vánočního stojánku s lankem a vodou. Stromek je ve stojánku během několika sekund nainstalovaný a pokud se Vám takto nelíbí (je křivý), tak opakovaná reinstalace zabere opět (max) 30 sekund a stojánek Vám může zachránit manželství. :)  ne..... konec srandy.....

Pro stromek je kůra na kmínku velice potřebná - stromek po kůře vede vodu. :) Pokud máte tedy stojánek s vodou, tak doporučujeme odstranit větvičky, které jsou potřeba pro instalaci stromku do stojánku, kůru a ostatní větve ponechte. Takže frézování frézovačkou ano, ale jen pokud je to nezbytně nutné.  Pokud to jde, tak doporučujeme srazit jen hrany, tím docílíte toho, že stromek bude moci ještě nějakou vodu po kůře do sebe dostat a tím déle vydrží. :)


Nechat si stromek zabalit?

Za nás vždy ano. Ulehčí se Vám tím přeprava, manipulace a navíc si tím vše nezhvízdáte. :D

Kdy koupit/uříznout stromek na Vánoce?

Když budete kupovat stromek od nás, tak máte záruku, že stromek by měl vydržet, ale z tisíce případů se přesto stane, že jeden nebo dva se přesto vysypou. Příčinu nevíme -> teplotní šok? Málo vody před uříznutím v půdě? Kdo ví? To se občas stane, jinak 99% zpětné vazby je, že stromek vydrží do února a u někoho až do konce března. 

Řezat stromek těsně před Vánoci 22-23.12.? Je to trochu riziko, protože tady se vystavujete velkému riziku teplotnímu šoku, proto doporučujeme řezat stromek alespoň 14 dnů před Vánoci, aby se stihl "zatáhnout". Tím snížíte míru teplotního šoku a užijete si díky tomu krásné Vánoce. :)